Choď na obsah Choď na menu
 


Ako správne skladovať potraviny...

Ako správne skladovať potraviny

 

Na tom, ako usporiadame všetky pochutiny a suroviny v našej chladničke, naozaj záleží. A možno oveľa viac, ako ste si doteraz mysleli. Všetko má svoje miesto, a vďaka tomu vám potraviny vydržia dlhšie čerstvé. Možno niektoré triky už poznáte, ale niektoré vás iste zaskočia. Prinášame vám praktické rady a tipy, ako udržať potraviny čo najdlhšie čerstvé.

Nie je skladovanie, ako skladovanie

Spôsob skladovania potravín veľmi ovplyvňuje ich kvalitu, ale aj nezávadnosť. Ak potraviny zle skladujete, môže dôjsť k ich znehodnocovaniu, či k zmenám ich vlastností, čo môže v konečnom dôsledku spôsobovať otravu vo vašom žalúdku.

Medzi najdôležitejšie faktory pri správnom uskladňovaní potravín patria:

1) teplota vzduchu

2) vlhkosť vzduchu

3) spôsob uloženia

4) čistota skladu

Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí radi nakupujú potraviny do zásoby, alebo je vás doma viac a tým pádom máte väčšiu spotrebu, poradíme vám, ako udržať potraviny vždy čerstvé, a aby nestrácali na svojej kvalite.

Chladnička alebo špajza?

Dnes je na trhu mnoho kvalitných chladničiek, a čím väčšia, tým lepšia. To môže mať za následok aj to, že zvykneme všetko naukladať do chladničky v domnienke, že takto je to správne a potraviny nám tak vydržia najdlhšie. Opak je však pravdou.

Aby potraviny vydržali čo najdlhšie a v plnej kvalite, dôležité je aj vedieť, ktoré do chladničky patria a ktoré naopak nie.

Ovocie a zelenina

Už pri nákupe by sme sa mali zamerať na ich sezónnosť a využitie. Pri ovocí a zelenine by sme si nemali robiť veľké zásoby a vždy nakupovať sezónne. To nám uľahčí skladovanie, a vyhneme sa tak zbytočnému vyhadzovaniu peňazí do koša, ak nestihneme všetko spotrebovať.

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov, iste viete, že nie vždy vieme spotrebovať všetko naraz. Preto je dobré, keď si časť z úrody odložíme na chladnejšie obdobie.

Ovocie

Medzi naše najobľúbenejšie patria jablká a hrušky. Tie je dobré skladovať vždy mimo ostatného ovocia a zeleniny. Na skladovanie ovocia je vhodnejšia chladnejšia miestnosť, ako napríklad pivnica či komora, kde je teplota 4 - 6 °C. Najlepšie je ich poukladať na drevené police, alebo do debničiek. Jablká stopkami hore, hrušky stopkami nadol. Vtedy sa vám odvďačia dlhou čerstvosťou. Ak máte miesto, je možné ich skladovať aj v chladničke. Vtedy vám vydržia pekne čerstvé aj 6 týždňov.

Ďalšie, veľmi obľúbené, sú banány. Tie by ste práve nemali skladovať v chladničke, pretože chladom rýchlejšie dozrejú a strácajú na chuti. Postačí im tmavšia, chladnejšia špajza, kde vydržia čerstvé aj 5 dní.

Citrusy, či kôstkové ovocie, ako napríklad višne, broskyne, slivky, marhule, aj čerešne, jednoznačne vítajú uskladnenie v chladnejších miestnostiach, dokonca najlepšie v chladničke, kde čerstvosť vydrží 3x dlhšie, ako uskladnenie pri izbovej teplote, či špajze.

Zelenina

V našich končinách zvykneme pestovať, či kupovať najmä koreňovú a hľuzovú zeleninu. Tým sa darí u nás najlepšie, a rovnako je to aj pri uskladnení. Nie je nutné ich dávať do chladničky, ak im vytvoríme chladnejšie podmienky. Môže to byť tmavá komora alebo pivnica.

Ak si zeleninu nakúpite len v malom množstve na rýchlu spotrebu, bez obáv využite chladničku. Dôležité je však skladovať osobitne cibuľovú zeleninu, ako cibuľa, cesnak alebo pór. Pri dlhodobom chlade zmäknú a ostatné potraviny môžu nimi napáchnuť.

Suché, vetrané miesta vítajú paradajky, papriky, reďkovky, ale aj zemiaky. Chlad v nich ukončuje proces zrenia a pomaly strácajú svoju chuť a čerstvosť. Najlepšia voľba na skladovanie je rovnomerné uloženie v plastových debničkách, či nádobách, na tmavom mieste.

Syry a mliečne výrobky

Azda neexistuje žiadna domácnosť, ktorá by nemala zásoby mlieka a mliečnych výrobkov. Patria medzi základné zložky stravy s vysokým obsahom vápnika a bielkovín.

Syr je veľmi špecifická potravina a každý druh si vyžaduje osobitné pravidlá pre skladovanie a jeho úpravu. Po otvorení je najdôležitejšie skladovať ich v uzavretých nádobách, prípadne v riadne zabalenom papieri, či plastovom vrecku, ktoré sú dostupné takmer v každom obchode.

Tvrdé syry takto môžeme skladovať aj týždeň. Mäkké, či plesňové, však najviac 3 dni.

Čerstvé mlieko je dnes opäť veľmi populárne, no s uskladnením to už nie je také jednoduché. Od pasterizácie závisí aj jeho doba trvanlivosti. Ideálne je čerstvé mlieko predvariť a skladovať v chladničke pri teplote maximálne + 8°C. Vtedy vám vydrží čerstvé 4 dni.

Mliečne výrobky z hľadiska podmienok skladovania môžeme rozdeliť na dve skupiny a to:

1) Čerstvé mliečne výrobky

Do tejto skupiny patria všetky výrobky so záručnou dobou do 30 dní. Skladujeme ich v chladničke a to počas celej doby ich trvanlivosti pri teplote +2 až +8 °C.

2) Trvanlivé mliečne výrobky

Patria sem všetky výrobky na ktorých je uvedené, že sú trvanlivé. Skladujeme ich sa na suchom mieste pri bežnej teplote miestnosti, ale nie viac ako 24 °C.

 

Mäso a mäsové výrobky

Pri mäse je dôležité pozorovať kvalitu a stav výrobku už od nákupu v obchode. Na každom obale by mala byť uvedená krajina pôvodu kupovaného výrobku a rovnako aj jeho trvanlivosť, či alergény. Taktiež sa uvádza aj jeho teplota skladovania, čo vám pomôže uľahčiť skladovanie aj doma.

Ak plánujete mäso konzumovať okamžite, stačí ho dôkladne umyť, osušiť a vložiť v zatvorenom boxe do chladničky. Vo všeobecnosti platí, že pre mäso v celku je ideálna teplota + 4 °C.

Jeho úprava by mala prebiehať až pred samotným varením. Nakrájané, či pomleté mäso zvyšuje riziko znehodnotenia (strata farby, vône, šťavnatosti...).

Ak budete mäso pripravovať až o niekoľko dní, je lepšie nechať ho zamraziť.

 

Či už pri výbere, alebo skladovaní, je dôležité poznať pôvod potravín a siahať po lokálnych, sezónnych a kvalitných potravinách. Vtedy máme istotu, že na náš stôl prinášame to najlepšie pre seba, aj svojich blízkych.

 

 

 

Zdroj: www.dobruchut.aktuality.sk