Rozchod... ? !
Rozchod...? !
Kamošky si treba vyberať!
Rozchod nie je iba vzťahová záležitosť. Niekedy je dátum spotreby kamarátstva už dávno po expirácií a viac nám škodí, ako prospieva. Rozchody s mužmi máme už za sebou, ako je to ale s priateľkami? Potrebujeme manuál na ukončenie vzťahu s kamoškou?
Počas štúdia na vysokej škole som mala skvelú spolubývajúcu. Delili sme sa o jedlo, požičiavali si potraviny, keď jedna z nás nemala, bez handrkovania sa striedali v upratovaní. V kuchyni sme viedli dlhé rozhovory a smiali sa. Stálo toto kamarátstvo za to, alebo bolo len nutnosťou, ako prežiť na priváte?
Odpovedzte si na otázku, či je kamarátstvo skutočne prospešné
Postupom času som si všímala, že jej vadí večerný hluk a zakazuje ísť po deviatej hodine večer do kuchyne. Izbu mala hneď vedľa, preto ju rušilo a zobudilo aj púšťanie vody z vodovodného kohútika.
Po dlhom dni v práci som si v kľude a tichu chcela uvariť večeru, ale okamžite mi stála za zadkom ona – a rozprávala, aký mala deň a čo sa jej stalo, bez toho, aby sa ma spýtala, či mám na to náladu. Hoci som jej slušne povedala, že potrebujem kľud, pokračovala ďalej. Čerešničkou na torte bolo jej neustále sa sťažovanie – na všetko.
Aj keď som jej poskytla radu, opätovne mala identické typy problémov. Hoci som ju mala rada, toto priateľstvo bolo viac ubíjajúce, ako prospešné; nedávalo mi toho toľko, aby som mala dôvod udržovať s ňou kontakt aj naďalej. Po rozhovoroch s ňou som sa cítila viac vybitá a ubitá ako nabitá a spokojná. Citový upír, dalo by sa povedať.
Ako sa však z tejto situácie dostať bez toho, aby ste zranili osobu, s ktorou máte spoločnú históriu? Prvým krokom je poznať, kedy je kamarátstvo skutočne neprospešné.
Neudržiavajte priateľstvo len zo zvyku
Niekedy udržujeme priateľstvá len zo zvyku. Spoznali sme sa už na základnej škole, poznajú sa naši rodičia, bývali sme na spoločnom priváte – to všetko sú dôvody, ktoré ešte nemusia znamenať skvelé a harmonické priateľstvo. Je načase zodpovedať si otázku, či plní svoju funkciu, a panuje v ňom vzájomný rešpekt a harmónia.
Podľa psychologičky Loren Abell majú niektorí ľudia sklon udržiavať kamarátske vzťahy, ktoré už dávno neslúžia svojmu účelu kvôli spoločnej histórií. Udržujú tieto zväzky, hoci im neprospievajú, pretože si na správanie kamarátky zvykli – a dokonca ho obhajujú („Taká proste je“).
Abell uskutočnila výskum, v ktorom si väčšina žien na neharmonické kamarátstva zvykla; neadekvátne správanie kamošky, hoci im liezlo na nervy, sa stalo akousi rutinou. Abell upozorňuje, že zostať v takomto vzťahu, aj keď len kamarátskom, môže byť emocionálne poškodzujúce. Ak nás priateľka dostáva do pozície, v ktorej sa cítime zahanbené, vinné a psychicky unavené, je načase dať jej zbohom.
Znaky, že kamarátstvo nie je prospešné
Kamarátstvo neslúži svojmu účelu, pokiaľ sa na stretnutie musíte psychicky pripraviť a obrniť. Mám teóriu, že pokiaľ prichádzate zo stretnutia psychicky vyšťavení, netrávili ste ho s priateľkou, ale citovým upírom, od ktorého musíte dať ruky preč. Ďalším zo znakov, že priateľstvo nie je tým pravým orechovým, je nedostatok úcty. Ignoruje kamarátka vaše hranice alebo priania?
Prispôsobujete sa jej skoro stále a ona si to neváži? Ak sa vedľa nej necítite vo svojej koži, ale musíte sa hrať na niečo iné, len aby ste ju neurazila alebo neranila, niečo nie je v poriadku. Reálne priateľstvo znamená, že môžete byť sama sebou, povedať svoj názor a kamarátka ho bude rešpektovať. Vzťah s ňou vás posúva a dáva vám niečo do života.
Zo stretnutia s pravou kamoškou chodíte nabitá, usmiata a uvoľnená, nie vybitá. Moja rada znie – ak odchádzate zo stretnutia, cítite sa dobre alebo myslíte na to, že by ste ten čas radšej strávili úplne inak? Odpoveď vám dá správny smer.
Prirodzený „rozchod“
Klinická psychologička Andrea Bonior upozorňuje, že niekedy ani nemusíme vzťah s kamoškou ukončiť. Pokiaľ sa uberáte obe opačnými smermi a nemáte si čo povedať, postupne kontakt obmedzujete a stretávate sa čoraz menej.
V tomto prípade môže priateľstvo samé vymiznúť, a vy nemusíte riešiť jeho nedostatky. Táto technika však nie je vhodná alternatíva slušného ukončenia vzťahu. Používajte ju len vtedy, ak k tomu obe prirodzene inklinujete a vaše cesty sa pomaly rozchádzajú.
Ak sa však stretávate pravidelne a priateľka vám viac berie, ako dáva, podľa Bonior je najlepšia úprimnosť z očí do očí. „Rozísť sa“ cez správu alebo email nie je slušné, a svedčí to o nedostatku vašej odvahy. Navyše, kamarátke ublížite ešte viac, pretože mnoho zostane nevypovedané. Najlepší variant je priama konfrontácia s problémom.
Správajte sa tak, aby ste boli na seba hrdí
Vzťahová koučka Alexis White súhlasí s Bonior. Úprimné vyjadrenie pocitov bez obviňovania a vyvolávania zbytočných konfliktov, je najlepší spôsob ako dať neefektívnemu vzťahu červenú.
Navrhuje však, že kým vzťah úplne odpískate, skúste otvorený dialóg; vyjadrite, čo vám na priateľstve vadí, s čím nie ste spokojná a stanovte si hranice. Až keď ich priateľka bude opakovane prekračovať a nebude rešpektovať vaše potreby, môžete premýšľať o úplnom ukončení vzťahov.
- Postaviť sa problému čelom si žiada odvahu. Hoci sa obávate, ako to priateľka vezme, vedzte, že z priamej konfrontácie budete na seba viac hrdá ako zo zbabelého úteku pred nepríjemnosťou. Pripravte sa na všetko a hlavne buďte empatická a milá.
Ukončenie priateľstva nemusí byť synonymom pre neúctivé správanie. Dajte si pozor na slová – používajte minimum negatív, jednajte s rešpektom a buďte čestná. Z vášho rozhovoru by priateľka nemala odísť zlomená, ani pochybovať o svojej hodnote.
- Nezabúdajte na to, že nesmiete zvaľovať vinu len na kamošku. Vzťah tvoria dvaja. Nie je potrebné nájsť vinníka; priateľstvo nefunguje a nesedí vám, bodka. Nie je to nikoho vina, tak sa nezameriavajte na obviňovanie ale na efektívne riešenie.
- Po rozhovore s kamoškou neočakávajte, že sa budete cítiť dobre. Pripravte sa na všetko a buďte duševne dostatočne stabilná a silná, aby ste zvládla prívaly emócií, ktoré na vás môže kamarátka navaliť. Myslite na to, že ste jednala poctivo, a keď prvotný otras opadne, budete na seba za to hrdá.
- Nezabúdajte na to, že sa neoplatí nechať veci nedoriešené. Možno veríte, že ignorovať kamošku bude najjednoduchšie, ale minulosť vás vždy doženie. Čo ak ju náhodne stretnete?
Ak máte spoločného priateľa alebo rodinné putá, ktoré vás ešte spájajú? Hnev kamarátky bude dočasný, ale strach, že ju uvidíte v MHD a budete sa trápne tváriť, že ju nevidíte, vás bude sprevádzať ešte veľmi dlho.
Ukončiť kamarátstvo si žiada odvahu a úctu k sebe samej. Zvážte však všetky pre a proti a než vzťah ukončíte, buďte k priateľke úprimná. Pokiaľ ešte stále bojujete či vám kamarátstvo za to stojí, dám vám radu na záver: Ak neprítomnosť priateľky nijak neovplyvní váš život, pocit, náladu a duševný stav, potom jej prítomnosť nemá zmysel.
Zdroj: diva.sk