Choď na obsah Choď na menu
 


Jarné vitamíny z Božej záhrady 2.

Rukola   zelenina

so zaujímavými účinkami

 

(Eruca sativa)

1..jpg

 

Rukola je obľúbenou rastlinkou gurmánov. V krajinách, odkiaľ pochádza, na ňu nedajú dopustiť. Gréci, Taliani aj Francúzi ju používajú takmer všade. Nájdete ju v každej lepšej reštaurácii zameranej na taliansku či francúzsku kuchyňu. Prečo nevyužiť aj vo vašej kuchyni potenciál tejto aromatickej rastlinky.

Je významným členom čeľade kapustovitých. Mladé lístky sa využívajú v chutných zeleninových šalátoch, sendvičoch, hamburgeroch, polievkach, mäse alebo ako dekoračné prvky na tanieri. 
Ak rukola nenašla doposiaľ miesto vo vašej kuchyni, prichádzate nielen o zaujímavú chuť, ale aj významné látky prospešné pre zdravie.

 

 

 

2..jpg

 

Rukola s minimálnym obsahom kalórií ochraňuje a lieči.
Vďaka nízkemu kalorickému obsahu je rukola zeleninou vhodnou do diétnych režimov. Neobsahuje tuk ani sacharidy. Je prospešná pre zdravie nielen vďaka vitamínom a minerálom, ale aj obsahu bielkovín a vlákniny. Zastúpenie minerálnych látok je skromnejšie, no napriek tomu prispieva k celovému dennému príjmu vápnika, sodíka, mangánu, železa, horčíka a fosforu. 
Rukola disponuje látkami, ktoré majú schopnosť ochrániť organizmus pred rakovinou prostaty, prsníka, krčku maternice, vaječníkov a hrubého čreva. Antibakteriálne a protivírusové účinky rukoly sa uplatňujú aj pri vírusoch spôsobených HPV. 
Vysoký obsah kyseliny listovej je prospešný pre tehotné ženy a ich nenarodené dieťatká. Ak sa konzumuje pravidelne, je schopná zabrániť niektorým zdravotným defektom u novorodencov. 
Pre zdravé sliznice a pokožku je nevyhnutný vitamín A. Je schopný ochrániť pred rakovinou pľúc, kože a ústnej dutiny. Je nevyhnutným vitamínom zabezpečujúcim dobré videnie.  
Vitamíny skupiny B sú dôležité pre metabolické funkcie a správne fungovanie nervovej sústavy. Ich nedostatok spôsobuje podráždenosť, smútok, melanchóliu až depresívne stavy. 
Rukola je schopná ochrániť ľudský organizmus pred skorbutom resp. nedostatkom vitamínu C. Céčko posilňuje obranyschopnosť organizmu, ničí voľné radikály, ktoré narúšajú bunky a spôsobujú zdravotné ťažkosti. 
Rukola disponuje unikátnym množstvom vitamínu K. 100 gramov rukoly obsahuje približne 90 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu K, ktorý zabraňuje poškodeniu mozgových neurónov. Má schopnosť zabrániť napríklad vzniku Alzheimerovej choroby. Vitamín K je dôležitý pre pevné kosti a je prevenciou voči prípadnému vykrvácaniu.

 

 

3..jpg


Ako rukolu používať?
Rukola sa hodí do zeleninových šalátov. Ak nepatríte medzi fanúšikov zeleninových pokrmov, naučte sa rukolu používať ako súčasť sendvičov, hamburgerov či obložených chlebíčkov. Rukola je spestrením taniera, hodí sa aj ako príloha k mäsám.

 

 

4..jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Internet