Choď na obsah Choď na menu
 


Perly Ducha 2.

 

 

 Jakým způsobem se co řekne

pre4o-ja.png

 

Jednoho rána si kalif Hárún al Rašíd jako obvykle zavolal vykladače snů, aby mu vyložil sen, který se mu v noci zdál.
„Zdálo se mi, že mi jeden po druhém vypadaly všechny zuby. Co si o tom myslíš?“
„Pane, to není dobré znamení. Ten sen znamená, že všichni tvoji příbuzní zemřou a ty zůstaneš sám,“ řekl vykladač.
Kalif se zachmuřil. Výklad snu ho tolik rozčílil, že milého vykladače vyhnal z paláce a dal si zavolat jiného. Ten mu odpověděl:
„Pane, to je dobré znamení. Ten sen znamená, že budeš žít dlouho, a přežiješ dokonce všechny své příbuzné.“
Kalif si spokojeně mnul ruce: „To byl ale dobrý sen,“ a dal vykladači, který mu ho tak pěkně vyložil, sto denárů. Pak si zavolal vezíra a přikázal mu, aby našel prvního vykladače a omluvil se mu kalifovým jménem.
Konec konců mu řekl totéž jako ten druhý, ale zvolil špatná slova.

 

 

 

 

Balvan na ceste

 

 

balvan.jpg

 

 

 

 

 Kedysi dávno dal jeden kráľ doviezť obrovský kameň na cestu. Sám sa ukryl vedľa cesty a pozoroval, či ho niekto z cesty odprace. Najzámožnejší kráľovskí kupci a dvorania ho samozrejme obišli. Mnohí obviňovali kráľa za to, že neudržuje cesty v poriadku. Nikto však neurobil nič pre to, aby balvan odstránil. Potom šiel okolo sedliak s nákladom zeleniny. Keď prišiel k balvanu, zložil náklad a pokúšal sa odvaliť kameň na kraj cesty.

 

 

 

Po veľkej námahe sa mu to konečne podarilo. Keď si opäť vyložil náklad na chrbát, všimol si, že tam, kde ležal kameň, je na ceste mešec. Bolo v ňom mnoho zlatých mincí a odkaz od kráľa, že tento mešec je určený tomu, kto odstráni balvan z cesty. Sedliak pochopil to, čo sa tým ostatným pochopiť nikdy nepodarilo – každá prekážka a problém sú vlastne príležitosťou zlepšiť sa, zdokonaliť, a tým sa aj obohatiť.

 

 

 

 

 

 

Boh nie je automat

 

 

automat.jpg

 

 

 


 

 

Mám kamarátku Betku. Pred niekoľkými rokmi jej zistili rakovinu. Lekár jej povedal, že s týmto druhom rakoviny sa stretol len dvakrát. Jeden pacient sa vyliečil a jeden zomrel. Ležala v nemocnici niekoľko mesiacov. Bola na chemoterapii. Často som ju navštevoval. Aj keď jej vypadali takmer všetky vlasy, vyzerala stále „dobre“.

 

 

 

Ďalšie dievča, spolužiačka Ráchel, mala nádor mozgu. Tiež musela podstúpiť niekoľkomesačnú chemoterapiu. Lekári robili, čo mohli, no rast nádoru nezastavili.

 

 

 

Aj moja mama bola chorá. Lekár nám povedal, že zomrie. Nedokázala zrozumiteľne hovoriť a stále padala. Choroba zasiahla aj mozog. Mala veľmi vysoký krvný tlak.

 

 

 

Modlili sme sa za všetky tri. V Betkinom prípade Boh povedal „áno“ a uzdravil ju. V prípade Ráchel povedal zatiaľ „nie“. Aj keď vieme, že nás počuje, sme z toho veľmi smutní. Mojej mame povedal áno i nie. Nezbavil ju choroby úplne, ale vyliečil mozog. Myslí, chodí, rozpráva a je opäť mamou.

 

Boh nie je automat – vložíte modlitbu do určeného otvoru a dostanete, čo si želáte. Boh nás všetkých miluje nesmiernou láskou. Vie a urobí to, čo je pre nás najlepšie, aj keď my tomu nie vždy rozumieme.

 

 

 

Buď sám sebou!

bud-sam-sebou.jpg

 

Prezident Calvin Coolidge raz pozval svojich priateľov na večeru. Robili si z toho starosti, pretože nevedeli, aké zvyky má prezident pri jedle. Rozhodli sa preto robiť všetko tak, ako to bude robiť aj on. Všetko bolo v poriadku do chvíle, kým mu nedoniesli kávu. Prezident ju vylial do tanierika. Hostia urobili to isté. Potom do nej pridal cukor a smotanu. Hostia to urobili tiež. Potom pán Coolidge vzal tanierik a položil ho na zem pred mačku!

Ako často napodobňujeme niekoho, o kom si myslíme, že sa pred ním predsa nesmieme zhodiť! Premýšľaj o tom, koľko nezmyselných vecí robia ľudia len preto, aby sa podobali niekomu významnému. A koľko dobrých skutkov robia i kresťania len preto, aby ich ľudia videli!

 

 

Co znamená odpustit?

 

996977.jpg

Odpustit znamená, že se rozhodneme nenechat si kazit život bolestnou minulostí, přestat si neustále drásat rány, které krvácejí.
Účelem odpuštění není změnit druhého člověka, ale změnit vlastní postoj, myšlenky, vlastní negativní stav.
Odpuštění je projevem ochoty podívat se na otázku sporu z vyššího hlediska a vidět vše z nadhledu.
Odpuštění neznamená servilnost (servus je otrok), ale naopak svobodné postavení se nad to, oč se jedná. Je to pohled na věc, o kterou jde, z vyšší perspektivy.
Odpuštění je cesta k vnitřnímu klidu a míru duše.
Odpuštění nás oprošťuje od zranění, které jsme utrpěli v minulosti.