Choď na obsah Choď na menu
 


Ako sušiť bielizeň v zime?

 

Večná dilema - ako sušiť bielizeň v zime? Trik, ktorému mnohí neveria, je najideálnejší

 

Kde dať sušiť prádlo, kam rozložiť sušiak a kedy s ním napriek počasiu von?  

Mrazy, vlhkosť a zlé počasie. Pranie špinavej bielizne počas zimy je niekedy poriadnou skúškou nervov.  Nestíhate ho sušiť, všetko máte preplnené a kvôli tomu sa vám hromadia ďalšie špinavé kôpky. Pripravili sme vám preto niekoľko rád, ktoré vám vysvetlia ako si so sušením bielizne poradiť počas zimných mesiacov.

 

Aj keď máte sušičku

Pri sušení bielizne existujú dva vyhranené názory. Jedna skupinka miluje vôňu aviváže, ktorú im zabezpečí sušička.

Tá druhá zase nechce dopustiť na čerstvý vzduch, po ktorom má oblečenie prirodzene sviežu arómu. V zime je však najideálnejšou voľbou práve sušička.

Aj keď na ňu miniete viac energie, v tomto období nenájdete rýchlejší spôsobom sušenia bielizne. Môžete to urobiť tak, že budete stále pomocou vlhkomera sledovať vonkajšiu vlhkosť a keď bude prijateľné počasie, vtedy dáte bielizeň na šnúru a keby bolo sychravo, tak využijete moderné technológie v podobe sušičky.

 

Pozor na vysokú vlhkosť v miestnosti

Mnoho žien sa kvôli mrazom a zlému počasiu rozhodne radšej sušiť bielizeň vo vnútri. Lenže pri pravidelnom opakovaní tohto zlozvyku vám môžu vzniknúť plesne. Takéto prostredie nie je dobré ani na dýchacie ťažkosti, keď môžu mať problém najmä astmastici.

Taktiež sa pri vyššej vlhkosti darí aj šíreniu vírusov a bacilov, takže ak je jeden člen rodiny nachladnutý, tak to práve kvôli sušeniu oblečenia môžu rýchlejšie dostať aj ostatní.

Keď sa už rozhodnete pre tento trik, v tom prípade dbajte na veľmi časté vetranie. Zožeňte si vlhkomer, otvárajte okno každú hodinu dokorán na päť minút, aby ste dostali vlhkosť von z miestnosti a udržali správne prostredie.

Kde umiestniť sušiak?

Sušenie vo vnútri by malo spĺňať určité pravidlá. Ideálne je, ak máte väčší dom, kde môžete urobiť sušiareň spolu s práčovňou. Tú vykachličkujte a vďaka tomu sa napriek vyššej vlhkosti nebude na stenách tvoriť pleseň a nebude to pre rodinu nebezpečné.

Ak nemáte takúto vymoženosť, potom vlhké vypraté veci umiestnite buď do kúpeľne, alebo na chodbu. Nikdy ich nedávajte do miestnosti, kde trávite veľa času, pretože vám to môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním.

 

Počas slnečných dní za oknom

Slnko počas zimy môže byť veľmi klamlivé. Von je napriek tomu námraza a tým vzniká aj vlhkosť, ktorá predlžuje sušenie bielizne. Preto i keď na vás dopadajú horúce lúče, využite ich radšej iným spôsobom.

Umiestnite sušiak tak, aby bol hneď za okno a aby na neho svietilo slnko. Sklo znásobí jeho účinnosť a vďaka tomu sa vám výrazne skráti čas sušenia.

 

Extra žmýkanie

Pokiaľ to umožňuje typ vypranej bielizne, tak pustite práčku ešte na jedno extra žmýkanie na najvyššie obrátky. Vďaka tomu ho vytiahnete suchšie a nebude tak dlho trvať, pokiaľ vám úplne vyschne.

 

Ideálny je vetrík

Kedy by ste mali bielizeň vysušiť von? Vtedy, keď je aspoň slabý vetrík. V tom prípade oblečeniu neprekážajú ani veľké mrazy, vysuší sa vám veľmi dobre. Nedávajte ho von, keď je zamračené a keď začne snežiť.

Ideálne je v zime nevešať bielizeň na šnúru, ale na sušiak, aby ste ho kedykoľvek pri zhoršení počasia mohli rýchlo vtiahnuť dnu.

 

Super triku s mrazom mnohí neveria

Aj keď tomu ťažko veriť, najideálnejšie je, keď sú vonku nízke teploty. Vtedy dávajte prádlo práčky hneď von na mráz, vyschne rýchlejšie! Odborníci taktiež upozorňujú na to, aby ste sa nedali oklamať námrazou, ktorá sa vytvorí na oblečení. Ide totiž o vyzrážanú vlhkosť z textílií, ktorá sa takto zmrazí.

Lenže keď potom vezmete bielizeň do bytu či domu, tak sa vám vďaka tomu vysuší oveľa rýchlejšie. Takže vhodná je kombinácia oboch druhov sušenia a vďaka tomu neprídete ani o príjemnú vôňu čerstvého vzduchu.

 

Pri praní dávajte do bubna menej bielizne

Jednou z chýb je nesprávne pranie. Keďže ho chceme mať čo najrýchlejšie za sebou, tak do bubna dáme čo najviac oblečenia. Lenže to sa nedokáže pri žmýkaní dobre vysušiť a kvôli tomu ho vyberáme von mokrejšie a o to dlhšie trvá jeho sušenie.

Preto dávajte prať častejšie a menšie dávky a v skutočnosti aj spoločne so schnutím bude celkovo tento proces trvať oveľa kratšie.

Problémom tiež je, že keď dáte na sušiak priveľa vlhkého prádla, automaticky sa tak zvyšuje vlhkosť v miestnosti a kvôli tomu sa bielizeň suší dlhšie. Aj v tomto prípade platí známe porekadlo, že menej je viac.

 

Perte hneď ráno, nie poobede

Veľmi dôležité je správne načasovanie. Pračku zapnite čo najskôr ráno, aby ste už doobeda mali prvú várku a mohli ju dať sušiť.

Počas dňa totiž môžete využiť aspoň cez okno pomoc slniečka a okrem toho je vo vnútri teplejšie. Na noc sa kúrenie vypína a to predlžuje čas sušenia.

 

Meter od radiátora

Ženy často urýchľujú sušenie tým, že posunú sušiak tesne k radiátoru. Lenže tým dosiahnu to, že všetko teplo zoberie prvá vec v poradí. Namiesto toho ho dajte meter od zdroja tepla, vďaka tomu sa dobre rozptýli v miestnosti a pomôže vám rýchlejšie usušiť rovnomerne všetko vyprané oblečenie.

 

 

 

 

Zdroj: najmama.aktuality.sk