Choď na obsah Choď na menu
 


Rybičky GARRA RUFA

Rybička  GARRA RUFA,  známa aj ako doktor ryba, pochádza z  Turecka, žije v teplých prameňoch v oblasti Kangal. Bezzubé rybičky, dôsledne okusujúce odumreté kožné bunky, ktoré sú majsterkami v robení pedikúry, sa prirodzene vyskytujú v Turecku, ale aj v Iraku, Iráne a Sýrii.  Ľudia z tejto oblasti po stáročia ťažia z  vlastností  týchto rýb  na zlepšenie kožných problémov, ako je lupienka (psoriáza), ekzémy, kurie oká, akné a ďalšie. Rybka sa živý odumretou kožou.  Pri  jej  odstraňovaní,  vytvára  enzým,  ktorý  ma vplyv  na jej regeneráciu. Preto sa stala obľúbenou pri liečbe kožných ochorení, najmä psoriázy.

 

Drobné zvieratko, ktoré nazývajú aj zlatou rybkou, alebo v niektorých krajinách dokonca aj božím darom, sa pomaly dostáva aj do povedomia v našich končinách. Ichtyoterapia, čiže liečba pomocou rybičiek, je pôvodne starou metódou, ktorej účinky sa znovu objavujú aj v súčasných dejinách. Podstata celej kúry je založená na tom, že garra rufy sa živia odumretými časťami našej pokožky. Vďaka tomu sa dajú výborne použiť tak na medicínske, ako aj na kozmetické účely.

Samotná liečba je vlastne kúpanie sa v nádrži s rybkami ktoré postupne obrusujú kožu a požierajú odumreté kožné bunky. Pri tomto obrusovaní je tiež potláčaný zápal a rast buniek priamo v psoriatických ložiskách. Kúpanie s rybkami je dotykom s prírodou, má upokojujúce účinky na psychiku a pôsobí ako príjemný relax. Vzniká symbióza, pri ktorej mi im poskytujeme potravu a ony nám za to pomáhajú liečiť kožné defekty. Psoriáza je porucha imunitného systému a ten rybky vyliečiť nedokážu. Dobré výsledky pri liečbe kožných prejavov psoriázy a dĺžka obdobia bez príznakov nezávisí len od rybiek. Zdravý životný štýl, vyhýbanie sa stresu a posilovanie imunitného systému sú cestou k zdravšej koži.

 

Svieže a zdravé nohy vďaka ázijským rybkám?

Ošetrenie nôh rybičkami sa v Turecku a na Blízkom východe využíva pomerne dlhú dobu, ako účinný a príjemný spôsob pedikúry. Predstava nôh ponorených do teplej vody, kde plávajú desiatky rybiek Garra rufa, je pre väčšinu z nás lákavá.

Drobné rybky bez zubov zbavujú chodidlá odumretých častí kože. Výsledkom je jemná, hladká a upravená pokožka nôh. Existuje mnoho tvrdení o prospešnosti pedikúry prevádzanej rybkami Garra rufa – majú zásluhu na podpore krvného obehu, odstránení baktérií a znížení zápachu.

Diskutuje sa aj o pozitívnom vplyve na nervovú sústavu, pretože rybky sú schopné stimulovať akupunktúrne body. Garra rufa dokonca vylučujú špeciálny enzým diathanol, ktorý podporuje obnovu buniek. Či už sú dané tvrdenia pravdivé alebo nie, nohy sú po absolvovaní pedikúry neporovnateľne krajšie, mladšie i zdravšie.

Dĺžka ošetrenia sa pohybuje v časovom horizonte 15-tich až 30-tich minút. Hodnotenia na pomerne netradičnú pedikúru sú zväčša pozitívne, niektorí účastníci udávajú, že v začiatkoch je ošetrenie šteklivé, čo zvýrazňuje relaxačný efekt masáže.

 

Bazénová kúra

Ešte pred prvou návštevou majú zákazníci často obavy z toho, ako prekonajú zvláštny pocit z kontaktu s rybičkami. Ak ste sa rozhodli ošetriť takýmto spôsobom vaše nohy, zrejme prichádzajú i obavy zo šteklivosti. Žiadne z týchto domnienok však nie sú na mieste, pretože počas kúry budete pociťovať iba príjemné pocity, ktoré vám budú pripomínať jemnú masáž.

A ako to bude všetko prebiehať? V závislosti od toho, či pôjde len o lokálnu alebo celotelovú aplikáciu, bude pre vás pripravený buď menší bazénik, alebo vanička, v ktorej je napustená voda a plávajú v nej desiatky rybiek garra rufa. Teplota tekutiny sa pohybuje okolo tridsať stupňov, aby vyhovovala tak vám, ako aj zvieratkám. Dĺžka pobytu vo vode je od desať minút po jednu hodinu.


Terapeutické účinky

Popri týchto výhodách sa trošku menej spomína aj pozitívny vplyv na psychiku zákazníkov. Mikromasáž pomocou jemného hryzkania rybičiek pôsobí upokojujúco a pomáha vám zrelaxovať. Najmä pri psoriáze a ekzéme nahrádza potrebné dotyky blízkych osôb, čo napomáha zlepšeniu psychického stavu. Aj vďaka takýmto pozitívnym stimulom, ktoré výrazne ovplyvňujú celkovú duševnú pohodu, sa dokáže zlepšiť stav ochorenia, ktoré je zakorenené aj v takýchto detailoch.

 

Metóda, ktorú som vám dnes predstavil, vyvoláva občas v ľuďoch zmiešané pocity. Deje sa to kvôli obavám z dostatočných hygienických podmienok. Pri zlej manipulácii salónov, ktoré prevádzkujú ichtyoterapiu, by mohlo dôjsť k prenosu niektorých plesňových infekčných chorôb, existuje dokonca aj minimálne riziko prenosu hepatitídy.

I preto dbajte na výber vhodnej prevádzky, ktorú spoznáte podľa jednoduchých bodov. Ak ide o malé vaničky, voda v nich by mala byť menená po každom zákazníkovi. Pokiaľ chcete absolvovať celotelový kúpeľ, bazén musí mať filtračný systém a použité v ňom musia byť aj špeciálne modré svetlá, ktoré zabíjajú baktérie. Sledujte aj typické prejavy toho, či sa jednotlivé miestnosti udržiavajú v čistom stave. Zárukou má byť aj špeciálny enzým, ktorý majú rybičky v ústach a zabraňujú tak šíreniu ochorení.

Pre zlepšenie podmienok sú v niektorých štátoch zakázané hromadné procedúry s garra rufa. Obavy z tejto terapie by sa dali vyvrátiť ďalším jednoduchým faktom. Pokiaľ vám neprekáža kúpanie sa s cudzími ľuďmi v bazénoch s termálnou vodou, nemôžete sa báť ani ichtyoterapie, kde sú zabezpečené dokonalejšie hygienické podmienky.

 

Procedúry sú  vykonávané  profesionálne  s  maximálnym  dôrazom na  hygienické  štandardy, bezpečnosť a komfort  klienta.  Filtre,  ktoré sa používajú v akváriách a vani obsahujú zložky, ktoré zabezpečujú permanentnú filtráciu a dezinfekciu.

 

 

Ako fungujú jednotlivé zložky filtra?

Prvá zložka – Biomolitan sa  nachádza  na začiatku  filtra a jeho  úlohou je odfiltrovať mechanické nečistoty.


Druhá zložka  –  Zeolit  je  prírodná  hornina,  ktorá má  schopnosť  znižovať vo  vode  NO3, nízka hladina  je  dôležitá  pre  zdravie rýb.  Zeolit  tiež  vodu  zmäkčuje  a  miene  dvíha pH – robí vodu priezračne čistú.


Tretia zložka – Aktívne  uhlie, ktoré zbavuje vodu všetkých zlúčenín chemikálií ako je meď, ťažké kovy, chlór, prípadne ak  mal  klient  natreté  nohy  nejakými  masťami. Sťahuje z vody zafarbenie a zápach.


Najdôležitejšou  súčasťou  filtra  je  UV-C žiarenie,  ktoré spáli  všetko,  čo okolo  neho prejde, to znamená, že likviduje vírusy, baktérie, plesne, atď.


Filtrovaná  voda,  resp.  objem  vody  v  akváriu,  prejde  celým týmto  procesom 5x  za hodinu. Po každom  zákazníkovi  zostáva  akvárium  minimálne  30 min.  neobsadzované  pre naozaj dokonalé prefiltrovanie vody. Voda  v  akváriách  je  oveľa  hygienickejšia  a  čistejšia  ako voda v jazerách, rybníkoch, termálnych kúpaliskách  či bazénoch. Okrem  toho  sa akváriá a vaňa  mechanicky čistia každý týždeň a zložky vo filtroch sa vymieňajú presne podľa stanovenej potreby.


Obavy z prenosu chorôb z rýb na človeka sú neopodstatnené. Ryby  neprenášajú choroby a infekcie, naopak   svojim   enzýmom    liečia.   Aktívna    UV  lampa  v   akváriách  ničí    všetky    baktérie, mikroorganizmy, všetky infekcie a vírusy.  Je preto vylúčený  prenos  akýchkoľvek chorôb, infekcií, baktérií a pod. počas procedúry s rybičkami garra rufa.

Týmto   krátkym   výkladom   som  Vám  chcel  priblížiť  ako  filtrácia a dezinfekcia akvárií a vane funguje  a týmto Vás chcem povedať,  že je  to  naozaj  hygienicky  bezpečná procedúra.

 

Prínosy prírodnej pedikúry rybičkami Garra rufa

- prírodný a príjemný píling chodidiel
- odstránenie suchej a šupinatej pokožky
- zabránenie tvorby stvrdnutej kože
- hĺbkové čistenie pokožky chodidiel
- prirodzené prekrvenie nôh
- mikromasáž chodidiel
- stimuluje akupunktúrne body a moduluje nervový systém k uvoľneniu tela a únavy
- pravidelné mikromasáže rybičkami preukázali pozitívny  účinok  na  zdravie  nôh

 

Prínosy celotelového kúpeľa:

Účinné pri liečbe kožných ochorení:
- zmiernenie prejavov psoriázy, ichtyózy, dermatitídy a ekzémov – dokázané   laboratórne výsledky     (až 80% zlepšenie)

Kúpele majú aj kozmetické účinky:
- píling celého tela (rybičky odstránia odumretú kožu)
- podpora prekrvenia
- vyhladenie vrások
- odstránenie celulitídy

 

 

P.S. Obrázky k tejto tématike nájdete v albume „Rybičky GARRA RUFA“

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Internet, YouTube