Prečo by CHIA semienka nemali chýbať ani u vás doma?
Prečo by chia semienka nemali chýbať ani u vás doma?
Chia sú drobné semienka podobné ľanovým alebo maku, ktoré sú označované za superpotravinu. Práve tieto drobné tmavé guľôčky sú jedným z najlepších zdrojov energie, ktorá je tak potrebná pri náročných fyzických výkonoch. A nielen pri nich.
Z čoho sa získavajú chia?
Svoj pôvod majú v Strednej a v Južnej Amerike. Chia semienka sú získavané zo Šalvie hispánskej, ktorá na tomto ďalekom kontinente rástla už pred viac ako 4000 rokmi. Postupne sa chýry o tejto potravine šírili aj ďalej na ostatné kontinenty, a tak sa dostali aj k nám.
Majú neutrálnu chuť, takže ich môže konzumovať takmer každý a navyše aj vysokú nutričnú hodnotu. Na pestovanie semienok je potrebná istá nadmorská výška a ich pestovanie je vcelku náročné. Nepoužívajú sa žiadne hnojivá, pesticídy ani urýchľovače rastu.
Aké látky obsahujú chia semienka?
Chia semienka už u nás nie sú žiadnym nováčikom, práve naopak – sú pomerne známe hlavne pre množstvo živín, ktoré obsahujú. Sú zdrojom vlákniny, antioxidantov, bielkovín, minerálov, vápnika, fosforu, draslíka, železa, obsahujú veľké množstvo omega 3 a 6 mastných kyselín a tiež vitamíny B a C. Chia semienka sú tiež zdrojom rastlinných bielkovín.
Dávkovanie a skúsenosti s chia semienkami
Dobrá správa je, že chia semienka sú vhodné takmer pre každého. Dokonca aj pre alergikov, pretože neobsahujú lepok, laktózu, ani iné často sa vyskytujúce alergény. Samozrejme, aj tu platí staré známe – všetko s mierou.
Netreba podľahnúť trendom a začať to s konzumáciou chia semienok preháňať. Ak si udržíte dávkovanie 15 g denne (asi 2 polievkové lyžice), môžete sa tešiť z ich pozitívnych účinkov.
Ideálne je rozdeliť si túto odporúčanú dávku na viac dávok počas dňa, aby ste si energiu rozložili rovnomerne. Vzhľadom na vlastnosti chia semienok sa neodporúča ich konzumácia vo večerných hodinách, aj keď priamo neobsahujú stimulanty, môžu vyvolať problémy so zaspávaním.
V prípade zvýšeného príjmu chia semien sa treba pripraviť aj na negatívne účinky. Môžu objaviť tráviace ťažkosti, či pokles krvného tlaku. Nezabúdajte, že chia semienka sú kalorické, preto by ste to nemali s nimi preháňať.
Príprava chia semienok
Možností je viacero. Buď ich použijete priamo surové ako posýpku na šalát, alebo ako súčasť domáceho musli. Nemusíte sa báť, že by mali nižšiu účinnosť ako namočené vo vode. Pri konzumácii by ste však nemali zabudnúť na dostatočný prísun tekutín. Kvôli tvrdosti surových semienok by ste sa však mali mať na pozore hlavne vtedy, ak trpíte problémami so zažívaním.
Ďalším zo spôsobov je namáčanie. Ak necháte semienka napučať vo tekutine aspoň 20 minút, stanú sa ľahšie stráviteľné. Táto možnosť je ako stvorená na experimentovanie v podobe rôznych chutných pudingoch vyrobených z rastlinných mliek či ovocia.
V tomto prípade odporúčame nasypať ich do tekutiny, nie zalievať ich tekutinou. Môžete si ich pridať i do jogurtu alebo do raňajkovej kaše. Nič nepokazíte ani vtedy, ak ich pridáte do obľúbeného smoothie.
Z chia semien, vody a citrónu si viete pripraviť aj nápoj, ktorý pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Pre ich neutrálnu chuť ich môžete použit na slano, i na sladko. Chia semienka môžete pred konzumáciou opiecť na suchej panvici, či zomlieť a neskôr ich použiť do pečenia.
Chia semienka a účinky
Zdravým maškrtením chia semien napríklad na raňajky si môžete predĺžiť proces premeny skonzumovaných cukrov na glukózu, čo jednoducho znamená, že po konzumácii jedla s chia semienkami nebudete mať do pár minút vlčí hlad. Energia zo skonzumovaného jedla vám teda vystačí na dlhšiu dobu, čo je určite ideálne aj v prípade, že je vašim cieľom chudnutie.
Vďaka tomu popri zdravej strave a pohybe pôjde ručička na váhe smerom dole.
Antioxidačné vlastnosti zase pomáhajú pri prevencii proti Alzheimerovej chorobe, zlepšujú pamäť, koncentráciu, znižujú riziko cukrovky, podporujú srdce a cievy, ale zabezpečujú aj správne fungovanie pečene, obličiek a čriev.
Vápnik z chia semienok sa vstrebáva lepšie ako z mlieka, a tak pomocou semienok zabojujete aj proti osteoporóze. Ak vám záleží na svojom zovňajšku, takisto siahnite po chia semienkach. Antioxidanty pomôžu zlepšiť nielen pružnosť a kvalitu, ale i vzhľad vašej pokožky.
Chia semienka a ich výhody
- poskytujú energiu počas celého dňa
- zvyšujú psychickú koncentráciu
- majú veľká podiel vlákniny
- majú najvyšší obsah omega-3 a 6 mastných kyselín (o 80% viac ako ľanové semiačka)
- zabezpečujú chudnutie bez pocitu hladu
- majú vysoký obsah vitamínov skupiny B
- obsahujú 5-krát viac vápnika ako mlieko
- obsahujú 5-krát viac bielkovín ako ostatné semená
- obsahujú 2-krát viac draslíka ako banány
- majú 3-krát viac antioxidantov ako čučoriedky
- obsahujú 3-krát viac železa ako špenát
- sú vysokoúčinným antioxidantom
Olej z chia semien
Tak, ako aj z iných semien, aj z chia semienok sa lisuje olej. Najlepší je ten, ktorý je lisovaný za studena. Jedine taký si zachováva všetky spomínané vlastnosti chia semienok. Jednou z výhod chia oleja je možnosť využívať pozitívne účinky nielen zvnútra pre zdravie, ale aj zvonka pre vašu krásu.
Vďaka oleju zlepšíte stav svojej pokožky, jej hydratáciu a tiež zabezpečíte čistenie a dobré hojenie drobných poranení. Je skvelým aj pri kožných ochoreniach ako psoriáza, akné, či ekzém. Taktiež zjemňuje drobné vrásky, posilňuje vlasy a nechty, chráni pred poškodením voľnými radikálmi.
Tak ako semienka, aj olej z nich má antiseptické a antidepresívne účinky, podporuje nervový systém, zlepšuje pozornosť a môžete mu vďačiť aj za dobrú náladu. Tiež odstraňuje zlý cholesterol a podporuje kardiovaskulárny systém. Cena chia oleja je síce vyššia, jeho účinky však za to určite stoja.
Olej môžete použiť vonkajšie, ale i vnútorne. Odporúčaná dávka na vnútorné použitie je 1 čajová lyžička denne.
Kupujte len tie kvalitné
Ak ste si už niekedy prezerali v potravinách, v špeciálnych predajniach so zdravou stravou alebo aj v lekárňach tieto semienka, možno ste si všimli, že je niekoľko typov. Líšia sa nielen farebne, ale aj kvalitou. Ako teda vybrať tie naj?
Je niekoľko indícií, vďaka ktorým odhalíte nekvalitné chia semienka.
- Chia by mali byť uskladnené v suchom, vzduchovo a vodotesne uzatvorenom obale. Určite sa vyhnite papierovým obalom, pretože chia pohlcujú nielen pachy, ale i chute a tak by mohli nevhodným skladovaním do seba nasiaknuť nežiadúce látky.
- Všimnite si označenia na obale, zloženie by malo byť 100% chia. Čím menej percent balenie chia semienok obsahuje, tým väčší neporiadok vlastne konzumujete.
- Semienka vždy kontrolujte aj vizuálne – ak sa vám na nich niečo nezdá, radšej ich nekonzumujte. Len semená bez pliesní, špiny s hladkým povrchom môžu nášmu telu prospieť.
- Keďže semienka sú vysoko absorpčné, malo by sa to prejaviť aj pri kontakte s vodou. Po nasypaní do vody by mali začať okamžite reagovať, ak sa tak nestane, pravdepodobne počas prepravy došlo k ich znehodnoteniu.
- Určite sa riaďte chuťou, vo vode by mala byť neutrálna.
Zdroj: mediteka.sk